Bértámogatás
Fiatal munkavállalók foglalkoztatását segítő bértámogatás
„Fiatal szakképzettek munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatása” című pályázat
A támogatás célja
A munkaadók támogatást kaphatnak, ha 30. életévét be nem töltött és utolsó szakképzettségét (iskolarendszerben vagy felnőttképzésben szakképesítést, szakképzettséget szerzett vagy felsőfokú végzettségű) 2011-ben vagy azóta megszerzett álláskeresőt foglalkoztatnak munkaviszony keretében teljes munkaidőben, vagy legalább a napi 4 órát elérő részmunkaidőben.
Elvárás, hogy a foglalkoztatott személy a 2011-ben vagy azóta megszerzett (valamelyik, tehát nem feltétlenül az utolsóként szerzett) szakképesítésének/szakképzettségének megfelelő foglalkoztatásra kerüljön sor a munkaadónál.
A támogatás összege
A támogatás mértéke a foglalkoztatót terhelő bruttó bér és a ténylegesen átutalásra kerülő szociális hozzájárulási adó összegének 100 százaléka, de a támogatás havi korlátja teljes munkaidő esetén a támogatás megállapításának napján hatályos garantált bérminimum kétszerese, azaz 2022-ben 520 000 forint. Részmunkaidő esetén a havi korlátot arányosítani szükséges.
A teljes támogatás nem haladhatja meg a megállapításkori havi korlát háromszorosát.
Ha a támogatás folyósítása alatt emelkedik a garantált bérminimum, akkor a munkaadó kérelmére az azt követő időszakra a támogatás összege a garantált bérminimum emelkedésének arányában megnövelhető, azonban a támogatás százalékos mértéke nem emelkedhet.
A támogatás igénybevételével egyidejűleg ugyanazon személy foglalkoztatására tekintettel az adókedvezmények (például a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény általi kedvezmények) is érvényesíthetőek, de a bruttó támogatási intenzitás ugyanazon munkavállaló esetén ebben az esetben sem haladhatja meg a bérköltségek 100%-át a munkavállaló foglalkoztatásának bármely időszaka alatt.
A munkáltató 10 munkavállalóig (a teljes állomány figyelembevételével) egyidejűleg legfeljebb 2 álláskereső után részesülhet támogatásban.
10 munkavállaló felett egyidejűleg a teljes munkavállalói állományi létszám legfeljebb 30%-a után részesülhet támogatásban, azzal, hogy tört szám esetén a kerekítés szabályai szerint kell eljárni.
Jogosultságok
- A munkáltatónál – az álláskereső fiatal foglalkoztatásának – mindenképpen a statisztikai létszám növekedését kell eredményeznie.
II. A munkáltató két létszámbővítési szempont közül választhat, a számára előnyösebb alapján:
1., A támogatott munkaadónak vállalnia kell, hogy nem köt ki próbaidőt, illetve
2., a foglalkoztatási kötelezettség alatt közös megegyezéssel vagy azonnali hatályú felmondással nem szünteti meg a támogatott munkavállaló munkaviszonyát, valamint, hogy a foglalkoztatási kötelezettség alatt a munkaadó működésével összefüggő okból történő felmondással nem szünteti meg a támogatott munkavállaló, illetve a vele azonos vagy hasonló munkakörben foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát.
III. A támogatás nem vehető igénybe:
- A munkaadó által korábban – akár kényszerűen – elbocsátott munkavállalók visszavételéhez, akkor sem, ha most más munkakörben történő foglalkoztatásról van szó.
- Olyan szakképzett álláskereső után, aki korábban bármilyen munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatásban vett részt – kivéve, ha az a megkezdett munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás neki nem felróhatóan hiúsult meg – nem igényelhető munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás (más munkaadó által sem) a korábbi munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás végét követő 9 hónapon belül.
A támogatás időtartama
A támogatás folyósítási időtartama fix 90 nap lehet.
Támogatási alapfeltétel a munkaadók részéről:
- Magyarország területén székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik
- Megfelel a munkaerő-piaci programban meghatározott feltételeknek, különösen
- a rendezett munkaügyi kapcsolatok – a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság tevékenységéről szóló 115/2021. (III. 10.) Korm. rendelet szerinti – feltételeinek, és
- nem áll jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás alatt, ellene jogerős végzéssel elrendelt csődeljárás vagy egyéb, a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott eljárás nincs folyamatban.
Azoknak a cégeknek, akik ezeknek az alapfeltételeknek nem felelnek meg, nincs esélyük a foglalkoztatással összefüggő támogatások igénybevételére.
Az államháztartásról szóló törvény alkalmazása szempontjából nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének az, akit
- az állami adóhatóság vagy a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság az adózás rendjéről szóló törvényben vagy az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényben meghatározott, a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettség elmulasztása,
- a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság az alábbiak felsorolt jogsértések elkövetése miatt
a költségvetési támogatás igénylésének időpontját megelőző két éven belül végleges – közigazgatási per esetén a bíróság jogerős ítéletével elbírált – és végrehajtható, nyilvánosságra hozott közigazgatási határozatban bírsággal sújtott.
Az előzőekben hivatkozott jogsértések a következők:
- a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével kapcsolatos életkori feltételekre, a gyermekmunka tilalmára vonatkozó rendelkezések megsértése,
- a foglalkoztatási jogviszonyt szabályozó jogszabályban a munka díjazására vonatkozó rendelkezések megsértése,
- a munkaerő-kölcsönzési tevékenység nyilvántartásba vételével kapcsolatos szabályainak megsértése vagy
- az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény alapján az egyenlő bánásmód követelményének megsértése,
- harmadik országbeli állampolgár munkavállalási engedély vagy a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szerinti keresőtevékenység folytatása céljából összevont engedélyezési eljárás keretében kiadott összevont engedély nélkül történő foglalkoztatása.